Špeciálna základná škola v Dunajskej Strede bola zriadená dňa 25. augusta 1978 Okresným národným výborom odborom školstva v Dunajskej Strede na podnet rodičov a učiteľov základných škôl ako jednotriedna škola s 1. – 6. ročníkom.

Škola bola presťahovaná do tzv. „barakov“ na Fučíkovej, dnes Štefánikovej ulici, kde boli zriadené už dve triedy.

Škola sa presťahovala do prestavaných priestorov jaslí na Nám. SNP 187/11 v Dunajskej Strede.

Od 1. januára sa škola stala rozpočtovou organizáciou s právnou subjektivitou a jej zriaďovateľom sa stal Krajský úrad v Trnave.

Od tohto dátumu bola ku škole pričlenená trieda Základnej školy pri Nemocnici s poliklinikou v Dunajskej Strede, kde sa vyučovacieho procesu zúčastňujú deti hospitalizované na detskom lôžkovom oddelení.

Sú to deti zo ZŠ, ZŠ s VJM, ŠZŠ, ŠZŠ s VJM a
8 – ročných gymnázií s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským cca 320 detí ročne.

V školskom roku 1999/2000 mala škola 4 triedy. Učebne boli z hľadiska psychohygieny nevyhovujúce. Vďaka Krajskému úradu v Trnave škola získala nové priestory v Študentskom domove Strednej odbornej školy rozvoja vidieka na Nám. Sv. Štefana 3.

Po vnútornej prestavbe a úpravách sme sa dňa 6. júna 2002 presťahovali do nových priestorov.V nasledujúcich školských rokoch sa priestory školy prerábali a upravovali.

Bola zriadená počítačová učebňa, prerobili sa štyri malé miestnosti na dve veľké a funkčné.

Momentálne priestorové podmienky sú čiastočne vyhovujúce. Chýba telocvičňa, relaxačné miestnosti, bezbariérový prístup a školský pozemok.

V minulosti sa v škole vychovávali a vzdelávali deti s ľahkým a stredným stupňom mentálnej retardácie. Postupne boli do školy zaradené i deti s ťažkým stupňom postihnutia a viacnásobne postihnuté a v triede základnej školy v NsP Dunajská Streda i choré a zdravotne oslabené deti.

Na základe schváleného projektu Štátnym pedagogickým ústavom pracujeme aj s deťmi s autizmom, alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami s mentálnym postihnutím.

Od roku 2006 máme zriadený školský klub, kde sa v odpoludňajších hodinách žiaci pripravujú na vyučovanie, relaxujú, športujú a učia sa rôznym výtvarným a pracovným technikám.

V spolupráci s Krajským školským úradom sme dňa
22.07.2010 získali od Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave budovu na Ádorskej ul. č. 35 v Dunajskej Strede.

Po vnútorných stavebných a rekonštrukčných prácach sme sa do novej budovy sťahovali od 15. 08. 2011. Školský rok 2011/2012 sme privítali v nových priestoroch.

Na základe racionalizačných opatrení bol školský klub vyňatý zo siete v súlade s rozhodnutím MŠVVaŠ SR.

V roku 2014 sme podali žiadosť o finančné prostriedky na odstránenie havarijného stavu komína a vonkajšej fasády budovy, nakoľko vnútorné priestory plesniveli od prenikajúcej vlhkosti.

Odstránili sme havarijný stav, zateplili budovu a získali energetický certifikát o energeticky hospodárnej budove. Výmena brány a bránky, oprava oplotenia budovy školy.